13 Haziran 2012 Çarşamba

Natsumi Hayashi: Havada Yüzen Fotoğrafçı


Natsumi Hayashi'nin kendini havada süzülürken fotoğrafladığı harika oto portrelerine bakarken "Kesin Photoshopla yapılmış bu!" diye aklınızdan geçirmişsinizdir, değil mi? Büyük hata!

Natsumi Hayashi, havada dururken çektiği oto portrelerden oluşturduğu ve devam ettirdiği bir projesi olan inanılmaz yetenekli bir fotoğrafçı. Projenin fotoğrafları tek kelimeyle harika.İlk baktığınızda “Photoshop bu!” diye düşünebilirsiniz ama mevzu farklı. Natsumi bu doğal uçma efektini zıplayarak başarıyor…hem de çok fazla!  Bazen bir kare fotoğraf için bir saat zaman harcıyormuş ve bazen de 300 kere zıplaması gerekiyormuş. Fotoğraflarını Canon EOS 5D Mk2 ile 1/500 enstantane ve üstü değerlerle çekiyor. Kameraya 10 saniye uzaklıkta çekimler için otomatik deklanşör kullanıyor. Daha uzak mesafeler için ise deklanşöre basmaları için arkadaşlarından yardım istiyormuş.

Peki, Natsumi neden havada dururken kendini fotoğraflamak istiyor? Kendi cümleleriyle; "Kendimi fotoğraf karesi içinde dünyanın yerçekimi kuvvetinden bağımsız biri olarak ifade etmek istedim. Fotoğrafların içinde yerçekiminden bağımsız olmakla beraber toplumsal geleneklere de bağIı kalmıyorum. Bunun yanı sıra birçok şey ile bağımı koparıp gerçek Natsumi olabildiğimi hissediyorum.”

Uçan fotoğraflarının dahası ve açıklamaları blog nda.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder